12.03.2013

[12.III.2013] Administratum #5Witam was wszystkich mili czytelnicy w kolejnym odcinku Administratum – dawno nie robiłem zbioru nowości ze świata szerokiego jak i lokalnego środowiska blogerskiego, ale uzbierało się tego na tyle, że nadszedł czas by to wszystko posegregować i przedstawić w formie jasnej i klarownej dla każdego! Jeżeli już jesteśmy przy segregacji… Być może zauważyliście, że lista etykiet w chmurce po lewej uległa znacznej zmianie – poświęciłem trochę czasu na poukładanie i otagowanie wszystkich postów; Teraz z łatwością znajdziecie posty poświęcone interesującym was systemom, armiom czy posty zaliczane do jednej z wewnętrznych kategorii bloga, jak seria ‘Zbuduj Lepszych…’ poświęcona konwersjom z użyciem bitsów rodzimej produkcji czy ‘Lexicanum’ – zbiorów recenzji podręczników, ksiąg armii czy magazynów hobbystycznych. Jakby tego mało, Fireant.pl z dumą i chwałą wspomaga szlachetną i zacną inicjatywę Story of the Month, która aktywuje kreatywność pośród fanów uniwersum Warhammera 40k i pomaga tworzyć dziesiątki świetnych opowiadań – jakby tego było mało do ekipy bloga jako wkładca dołączył Emeryt, który zasili nas comiesięcznym podsumowaniem nowości z Black Library.

 Nowości 

Zawsze coś ciekawego się znajdzie w nowościach, a że tradycyjnie zaczniemy od Games Workshop tp nie sposób wspomnieć o zapowiedzi kolejnego, dwunastego tomu Imperial Armour od Forge World – Fall of Orpheus. Księga będzie powiewem świeżego powietrza po Badab War i Horus Heresy, wypchanych po brzegi pancerzami wspomaganymi na 3+ gdyż tym razem obrońcy Imperium Ludzi będą musieli zmierzyć się z Nekronami – ma dniach możemy spodziewać się fotek i zapowiedzi nowych modeli i zestawów dla fanów bezdusznych maszyn!

Spartan Games również nabiera rozpędu, widać, ich popularność rośnie a panowie nie zasypują gruszek w popiele i kują żelazo póki gorące (*nawet u nas w kraju coraz więcej hobbystów zaczyna zbierać Dystopiana, ku mej wielkiej uciesze!*) – w zapowiedziach na kwiecień pojawiła się cała sterta nowości, poczynając od świetnej floty startowej dla Ligi Włoskich Narodów oraz grupie wsparcia do tychże – modele, jak zwykle, wyglądają znakomicie. Jakby tego było mało Spartanie popakowali duże, pyszne zestawy do rozgrywek w Armoured Clash, oferujące około 1500 punktów w pudełku- 65 funtów może wyglądać na trochę drogo, ale to w dużej mierze armia w pudełku, pełna i gotowa do zabawy zarówno w Armoured Clash’a jak i do uzupełnienia wojsk naziemnych w Dystopian Wars; Każda główna frakcja dostała taki zestaw. Gdyby tego wszystkie nadal było mało, to Spartan Games nie ustaje w wysiłkach, by miesiąc  w miesiąc poszerzać ofertę modeli do Dystopian Legions – niedawno dostaliśmy stanowiska z bronią ciężką, możemy już zamawiać fantastyczne transportery a teraz w zapowiedziach dostajemy ciężkie armaty, najpewniej do luksusowego rozwalnia właśnie ów pancernych pojazdów!

Z mniejszych nowości – Fantasy Flight Games nareszcie wydało kolejny większy dodatek do Dust Tactics pod postacią pudła Operation „Icarus”, które przynosi za sobą z automatu rozszerzenie do Dust Warfare – dostajemy więc po pojeździe latającym na frakcję, kilku aeronautycznych bohaterów oraz zasady wsparcia i walki w przestworzach naszych nowych zabawek. Battlefront też nie próżnuje, i poza posprzątaniem zasad niszczycieli czołgów, zapowiedzeniu odświeżenia serii ‘Mid-War Monsters’ wzięli się ostro za rozbudowanie swojego dodatku do prowadzenia działań w Wietnamie. Privateer Press też nie wstrzymuje prasy (*och, ten wyborny humor!*) i prezentuje dwa całkiem smaczne solosy – Iron Fang Kovnik dla Khadoru, który wygląda świetnie, oraz Stormblade Infantry Captain dla Cygnaru, który prezentuje się całkiem dobrze, gdyby nie zupełnie niewypieczona gęba.

 Ploteczki 

Cóż, w kwestii ploteczek też zawsze coś się pojawi i jest nad czym pokiwać głową. O nadchodzących (*rzekomo!*) Tau nie będę pisał ponownie – podsumowanie wszystkich ważniejszych i bardziej racjonalnych plotek znajdziecie tutaj – co poza tym ze stajni GW? Cóż, pogaduszki na temat Xenos przybierają na sile. Po pierwsze, Eldarzy są już dosłownie opuchnięci od ilości ploteczek wokół nich krążących! Xentarchowie, czyli nowy Egzarchowie mają być doskonałymi wojownikami do wyzwań, mają buffować wojowników swoich aspektów tak, jak to robią heroldzi demonów a sami wojownicy z poszczególnych aspektów mają być jeszcze bardziej nastawieni na realizację pojedynczego zadania – tak więc Banszetki mają ściągać marynaty lepiej w walce wręcz, Skorpiony mają być zgrozą nieuzbrojonej piechoty a Ogniste Smoki mają być w stanie obrócić każdy pojazd w kupkę popiołu. Autarchowie też mają być /znacznie/ mocniejsi w co akurat wierzę z całego serca – pudełka z tymi modelami zalegają pewnie GW na półkach, więc trzeba ich odpowiednio przypakować. Coś tam już też ludzie skrobią na temat tyranidów, ale w plotki dotyczące rzeczy, które mają wyjść ‘za rok, może dwa’ za bardzo nie wierzę i traktuję zwyczajnie jako listę życzeń.

Jeżeli już jesteśmy przy plotkach to warto wspomnieć o Warhammerze bez bolterów, czyli o WFB, gdzie wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na aktualizację Wysokich Elfów – czemu elfy z lasu muszą czekać, nikt nie wie, ale najwyraźniej popularność szpicohełmich długouszków oraz fakt, że są w starterze do ostatniej edycji przemawia na ich korzyść. Na razie plotki są w stanie dość surowym, ale legendarny Harry – którego słowa praktycznie zawsze się sprawdzają – rzucił już światło na kilka rzeczy, takich, które rzeczywiście pasują do wzoru zachować GW względem nowych armii. I tak więc elfy mają dostać potworną, latającą kawalerię w postaci szlachetnych na małych smokach… Tyle że inne źródło podaje, że jednak będą to jaszczury bez skrzydełek, więc nieloty. Jak wyjdzie, się okaże.

 Blogosfera ■

A na naszym internetowym poletku też się dzieje i dzieje się dobrze! Wrota nabrały rozpędu a wszystko dzięki aktywności i działalności Quidamcorvusa, który przyjął na siebie obowiązki współkreatora tej inicjatywy i regularnie, co tydzień, prezentuje świetne podsumowania najciekawszych wpisów które pojawiły się na łamach sieci – już po samych tych podsumowaniach widać, że dzieje się dużo i gęsto i ludziska rozpisują się z niegasnącym entuzjazmem. Jakby tego było mało, na Wrotach pojawiły się działy zbierające w jedną listę recenzje oraz poradniki z blogów członkowskich. Zacna inicjatywa, tuszę, się zgodzicie.

Poza tym nie muszę chyba nikomu przypominać projekt Malarskiej Aktywacji, grubego konkursu dla miłośników gier bitewnych, który ku mej wielkiej radości rozruszał się naprawdę ładnie, z ponad 70’cioma uczestnikami, którzy aktywnie malują swoje armie – już teraz możemy podziwiać zarówno zaskakujące tempo uczestników konkursu jak i ich wkład artystyczny; Gorąco zachęcam do odwiedzin i obserwowania bloga konkursowego oraz do regularnych wizyt na paintlogach użytkowników, chociażby w celach inspiracji i poszturchania naszej wewnętrznej, hobbystycznej potrzeby!

Ponadto, nadal poszukuję współautorów! Jeżeli chcielibyście pisać recenzje, opinie, felietony, poradniki modelarskie czy taktyki dla różnych armii i do różnych systemów, w których czujecie się mocni, nie zwlekajcie – oferuję wam dobrze rozwiniętą platformę o solidnej, jak na bloga tematycznego, oglądalności. Więc jeżeli czujecie aktywną potrzebę dzielenia się waszymi hobbystycznymi przemyśleniami ze światem, gorąco zapraszam do siebie i na swojego maila: fireant.blog@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz