26.12.2013

[26.XII.2013] Spartan Games: Nowości na Styczeń


Witam ciepło w drugi dzień świąt! Nowy rok tuż za rogiem, sylwestrowe plany rytualnie nieokreślone (*byle by w domu nie utknąć!*) a pisanie na bloga nieco przyschło. Fortunnie regularne wsparcie gościnnych wpisów jakoś utrzymuje aktywność na powierzchni. Nie zmienia to jednak faktu, że muszę zakasać rękawy i kurde coś z tą sytuacją zrobić. Piątek czy sobotę już sobie wykreśliłem jako dzień na malowanie – wizyta w Mym Lokalnym Sklepie Hobbystycznym jak się okazuje jest perfekcyjnym remedium na brak skupienia, i podczas ostatniej takiej posiadówki niemal skończyłem malowanie aż trzech modeli. Jak na mnie, wynik niemalże nieosiągalny. Ot, lepsza metoda, niż półgodzinne treningi pędzla przed snem. O ile więc problem z malowaniem sobie ładnie poukładałem, to jednak nadal istnieje niedogodność związana z niemocą pisarską – po prostu ciężko wyskrobać solidny tekst, kiedy po 7-8 godzinach pracy na komputerze wraca się w dom na całe cztery godziny wolnego czasu! No, ale też coś się wymyśli. Dziś zaś, zgodnie z nową, świecką tradycją, zapraszam do miesięcznego podsumowania nowości od Spartan Games, bo się tego sporo objawiło!


Naturalnie wraz z wydaniem i dostarczeniem do wygłodniałych klientów drugiej edycji Firestorm Armada nie zaskakuje fakt, iż wydawca mocno skupił się na prezentacje i zapowiedzi obfitości nowinek do tego właśnie systemu. Podręcznik to nowa klasa dla tego wydawcy – dobra jakość, nareszcie przejrzysty skład i… I chyba się wstrzymam aż do recenzji, prawda? Skupmy się na zapowiedziach. Oczywiście nowe startery pod wdzięcznymi nazwami Patrol Group już są dostępne i do nabycia ad hoc na oficjalnym sklepie firmy, ale kiedy starter to za mało, możemy już zacierać ręce na całą obfitość zestawów uzupełniających! Poczynając od pudełek z lotniskowcami o jakże prostolinijnej nazwie Carrier Group – gdzie skład, rytualnie, jest powielany z frakcji na frakcję, i każda z sześciu głównych sił może szybko dodać do swojej armady lotniskowiec, trzy okręty eskorty oraz tokeny przedstawiające bombowce jak i myśliwce przechwytujące. Obok tych zestawów każda frakcja dostanie też możliwość uzupełnienia sił o krążowniki, gdzie zestaw składać się będzie z trzech krążowników wraz z częściami do zbudowania ich lekkich jak i ciężkich odpowiedników. Słodko!


By jednak nie było za mało dobrych nowinek dla tych, co rozpoczynają swoje podboje w kosmosie widzianym oczyma Spartan Games – Po styczniu wiemy już, że następnymi modelami w kolejce jest zestaw świetnie prezentujących się żetonów znaczników zwycięstwa, jak chociażby stacja radiowa czy asteroida kopalnia, znaczniki o tyle ważne, że odgrywają kluczową rolę w misjach i współpracują z kartami, dzięki którym można znacznie urozmaicić grę. Ponadto mamy już rendery 3D nowych, większych modeli dla każdej z głównych frakcji – Battle Cruiserów, czyli coś pomiędzy ciężkim krążownikiem a pancernikiem, i trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę zacnie. A na przyszłość? Cóż, najpewniej marzec-kwiecień będzie czasem największych modeli w grze, czyli Lewiatanów! Poczekamy, zobaczymy.Dystopian Wars już od jakiegoś czasu jest flagowym systemem wydawnictwa i w sumie nikogo nie dziwi fakt, że choć sami twórcy gry unikają jasnego powiedzenia, że druga edycja nadchodzi i najpewniej uderzy w okolicach lata 2014 roku, to jednak ich wpisy na blogu nie pozostawiają złudzeń, i raczej możemy liczyć na porządne odkurzenie systemu ze śmieci, nowy podręcznik w twardej oprawie i nareszcie zasady wyłożone w formie eleganckiej i przystępnej – było nie było Spartan Games właśnie udowodnili na łamach drugiej edycji Firestorm Armada, że jednak potrafią. Oby! Mimo aktywnych poczynań związanych z promocją i rozwojem odświeżonego systemu traktującego o gwiezdnych bitwach nasza steapunkowa dystopia nie cierpi na brak zainteresowania i sporo nowinek już się za horyzontem czai. Wygląda na to, że początek nowego roku dla graczy Dystopian Wars będzie pod znakiem Najemników! W styczniu na półkach ląduje nietypowa grupa bojowa Czarnego Wilka – nietypowa, bo składająca się z korwet, krążowników, skimmerów oraz oczywiście tytułowej łodzi podwodnej naszego weterana-najemnika. Jakby tego było mało, przyszłe miesiące odkrywają przed nami bardziej uniwersalne siły zbrojne pod postacią kompanii najemniczej ‘Zaćmienie’, która świadczyć swoje usługi będzie wszystkim mocarstwom i frakcjom dostępnym w grze, dodając solidne siły lotnicze i podwodne dla każdego, kto zawsze chciał wystawiać zeppeliny w swojej armii.


Warto też dodać, że jeżeli wydawca postanowił już wydać oficjalne znaczniki celów, to bierze się za to naprawdę porządnie i Dystopian Wars również otrzyma swoje własne, ładne tokeny w twardej żywicy. To, co pokazali na dzień dzisiejszy zapowiada się co najmniej ładnie, choć trzeba przyznać, że to dopiero trzy znaczniki z potencjalnie, jak mówią ploteczki, dziewięciu różnych wzorów. Balony z towarem, obserwatorium czy artefakt rodem z samego serca Antarktydy? Czemu nie, w sumie, z chęcią nabędę.


Dystopian Legions też nie leży odłogiem. Opary po prezentacji piechoty, pojazdów i renderów specjalistów z dronami dla Przymierza mroźnego południa jeszcze nie opadały, a wydawca już raczy nas pokazówką jednostek piechoty w raz z oficerem dla Koalicji Rosyjskiej wraz z traktowem, znaczy się, przepraszam, modelem czołgu dla tejże frakcji. Cóż, osobiście stylistyka nie przypada mi do gustu, zarówno dziwaczny traktor jak i fakt, że ruscy żołnierze mają uniformy przypominające raczej dziwne karykatury pancerza sędziów z Megapolis, ale co począć. Za to jakby ktoś szukał świetnej bazy dla modeli Arbitrów do WH40K, to nad tymi modelami bym się w sumie poważnie zastanowił!


A na zakończenie, coś nietypowego! Achtung! Cthullu to projekt i gra wydawnictwa Modiphius, które to wydawnictwo postanowiło nawiązać współpracę właśnie ze Spartan Games w celi dostarczenia metalowych i żywicznych modeli wysokiej jakości w dość nietuzinkowych klimatach! Jak można się domyślić po nazwie, jest to mieszanka stworów i bestii z mitologii Lovecrafta wraz z klasycznym settingiem drugiej wojny światowej. Będzie to system skirmishowy skupiony głównie, z tego co można wywnioskować z opisów gry, na rozgrywce na trzy osoby, gdzie wrogie siły aliantów i nazistów będą nawzajem przepychać się z potworami przedwiecznych. Nawet jeżeli sam system nie zainteresuje każdego, to modele licznych potworków z bogatej wyobraźni Lovecrafta wykonane w co najmniej solidny sposób przez tak sprawdzone studio mogą się spodobać miłośnikom tego uniwersum, nawet w celach czysto kolekcjonerskich.

2 komentarze:

  1. hmm ciekawe te nowości. A czy będą kolejne części opisu starterów do Dystopian Wars ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A będą! Każda seria, którą prowadzę, zawsze Wiecznie Trwa XD

      Usuń